Diakonat w trzech parafiach

W tym roku święcenia diakonatu w naszej diecezji odbędą się w trzech różnych parafiach, w każdej z nich 16 maja o godz. 10.00. Przez posługę księży biskupów święcenia ma otrzymać jedenastu alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Powodem takiej decyzji jest pandemia i ograniczenia związane z maksymalną liczbą wiernych w kościołach.

Święcenia diakonatu odbędą się w trzech kościołach: w parafii katedralnej w Kielcach, w parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie oraz w parafii Tczyca. W katedrze święceń udzieli Biskup Kielecki Jan Piotrowski, w Jędrzejowie – bp Marian Florczyk, w Tczycy – bp Andrzej Kaleta.

– Wybór trzech parafii podyktowany był tym, żeby zgodnie z zasadami epidemiologicznymi umożliwić udział w święceniach najbliższej rodzinie alumnów. Wybór natomiast tych konkretnych parafii poza Kielcami wynika z tego, że zarówno z Jędrzejowa jak i z Tczycy pochodzi po dwóch alumnów. Ostatecznie 5 alumnów będzie święconych w katedrze, 3 w Jędrzejowie, 3 w Tczycy – informuje ks. dr Paweł Tambor, rektor WSD w Kielcach.

Obecnie alumni przebywają w parafiach rodzinnych. Zajęcia akademickie prowadzone są w systemie zdalnym z wykorzystaniem Internetu.

– To naturalnie zmienia naturalny porządek formacji, choć z pewnością obecna sytuacja prowokuje do szczególnej refleksji nad obecnością Bożą w naszym życiu, swoistym „głodem” Kościoła, świątyni, przestrzeni sakralnej, której właściwie nie da się w domu zastąpić – tłumaczy ksiądz rektor.

Ostatni tydzień przed święceniami przeznaczony będzie na zamknięte rekolekcje dla alumnów, które poprowadzi ks. Marceli Frączek – ojciec duchowy alumnów.

Praktyka udzielania święceń w parafiach nie jest nowa, była ona praktykowana, gdy biskupem kieleckim był Stanisław Szymecki.

Z kolei na 30 maja 2020 r. zaplanowano w diecezji kieleckiej święcenia prezbiteratu, ale jeszcze nie zapadła decyzja, jak będą one wyglądały.

dziar
tekst za: ekai.pl

Polecamy modlitwie naszego alumna Damiana,

który przyjmie z rąk ks. Bp. Jana święcenia diakonatu.