W liturgii Adwentu szczególne miejsce zajmuje Maryja, która została przez Boga wybrana na Matkę Jego Syna. Z tego też względu została zachowana od zmazy grzechu. Tę tajemnicę przeżywamy właśnie w dzisiejszą niedzielę, gdy świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na mocy zezwolenia otrzymanego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Konferencja Episkopatu Polski postanawiła, aby w dniu 8 grudnia, kiedy to wypada 2. Niedziela Adwentu, dla dobra duchowego wiernych obchodzić tę uroczystość́.
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi, będąca przedmiotem wiary chrześcijan od pierwszych wieków Kościoła, została ogłoszona jako dogmat wiary przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 r. W bulli ogłaszającej dogmat czytamy, iż „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.
Maryja od momentu swojego poczęcia została zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, którego mogłaby się dopuścić, ale również od dziedziczonego przez nas wszystkich grzechu pierworodnego. Ze względu na wybranie Maryi na Matkę Jezusa Chrystusa, Bóg uchronił Ją przed grzesznością. Maryja była więc poczęta w łasce uświęcającej, wolna od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego (np. śmierci – stąd w Kościele obchodzimy uroczystość Jej Wniebowzięcia, a nie śmierci). Przywilej ten nie miał tylko charakteru negatywnego – braku grzechu pierworodnego; posiadał również charakter pozytywny, który wyrażał się pełnią łaski w życiu Maryi.
W czasie objawień w Lourdes w 1858 r. Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Bernardecie Soubirous przedstawiła się wówczas mówiąc: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.
Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie niepokalanego poczęcia i dziewiczego poczęcia. To pierwsze dotyczy zachowania Maryi od grzechu pierworodnego od chwili Jej poczęcia. Drugie zaś pojęcie oznacza, że Maryja Dziewica poczęła „za sprawą Ducha Świętego” Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa.
Niech Maryja Niepokalana będzie nam przewodniczką na drodze adwentowego oczekiwania na przyjście Pana. Oddając cześć Najświętszej Dziewicy pamiętajmy przede wszystkim, aby Ją naśladować w pełnieniu woli Boga w naszym codziennym życiu.
- Intencje
- Kancelaria
- O Parafii
- Wspólnoty
- Akcja Katolicka
- Apostolat Maryjny
- Caritas
- Chór parafialny
- Domowy Kościół
- Duszpasterstwo Akademickie
- Duszpasterstwo Dzieci
- Grupa AA “Metamorfoza”
- Koła różańcowe
- Liturgiczna Służba Ołtarza
- Rycerstwo Niepokalanej
- Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej
- Wspólnota Liturgiczna
- Zarażę Cię Bogiem
- Krąg biblijny
- Ofiarodawcy
- Galeria